Parodontologija stomatološke usluge Banja Luci

Estetika lica stomatološka ordinacija 2023: Ova grana stomatologije se bavi dijagnostikom, prevencijom i liječenjem bolesti i oštećenja zuba. Konzervativna stomatologija ima za cilj očuvanje prirodnih zubi što je duže moguće, a njeni postupci su usmjereni na to da se oštećeni zubi saniraju i sačuvaju bez potrebe za njihovim vađenjem. Postupci konzervativne stomatologije obuhvataju popravke karijesa, liječenje pulpe (unutrašnjeg dijela zuba koji sadrži živac i krvne žile), izradu ispuna, restauraciju zuba, izbjeljivanje zuba i druge slične postupke koji imaju za cilj očuvanje prirodnih zubi. Konzervativna stomatologija je bitna i kao preventivna mjera jer pravovremeno otkrivanje i liječenje oštećenja zuba može spriječiti daljnje probleme i potrebu za složenijim tretmanima u budućnosti. Otkrij dodatno informacije na stomatoloska ordinacija.

Koja je procedura za zubne implantate? Zubni implantati mogu potrajati nekoliko mjeseci da se dovrše, ali kada se urade, oni pružaju snažan, dugotrajan zamjenski zub koji izgleda i funkcionira baš kao prirodni zub. Prvi korak je zakazivanje konsultacija sa kvalifikovanim specijalistom za dentalne implantate prije procedure ugradnje zubnih implantata. Implantat može potrajati sedam ralnih mjeseci za integraciju u vilicu nakon postavljanja. Za to vrijeme morate izbjegavati pritisak na implantat i slijediti upute za postoperativnu njegu koje vam daje stomatolog. Kada se implantat potpuno integriše, stomatolog će pričvrstiti abutment na vrh. Vaš stomatolog će zatim pričvrstiti nadomjestak na uporište (obično zubnu krunicu, most ili protezu). Zubar obično kreira prilagođenu restauraciju nakon što desni zarastu oko zubnog nastavka.

Abiotik tetraciklin izaziva sive zube kod dece čiji se zubi još razvijaju. Antibakterijske vodice za ispiranje usta koje sadrže klorheksidin ili cetilpiridinm hlorid također može obojati zube. Neki antihistaminici, antipsihotici i lijekovi za krvni tlak uzrokuju mrlje na zubima, kao i željezo i višak fluora. Ako izbjeljivanje ne pomogne, pitajte svog stomatologa o vezivanju zuba, pri čemu se na zube nanosi materijal boje zuba.

Smanjite sok: Mnogi roditelji misle da je sok zdrav izbor za piće tokom cijelog dana, ali može dovesti do karijesa. Ograničite svoje dijete na ne više od 4 unce dnevno 100% voćnog soka. Dajte napitke i hranu bez šećera u vreme obroka, a sok koristite samo kao poslasticu. Kada počnu da nicaju, operite zube dva puta dnevno pastom za zube sa fluorom u količini ne većoj od mrlja veličine zrna pirinča – koristite četkicu za zube s mekim vlaknima. Odnesite flašicu nakon što vaše dijete završi s pićem kako biste spriječili karijes u flašici. Karijes se može dogoditi kada bebe piju mlijeko, adaptirano mlijeko ili sok iz flašice tokom dužeg vremenskog perioda ili zaspu s flašicom.

Uklanjanje mrlja na caklini (spoljašnjem delu zuba) naziva se “ ekstrinzično izbjeljivanje.” Mrlje koje su ostale nakon pušenja ili pijenja crnog vina, čaja ili kafe obično se lako uklanjaju lakom od strane vašeg higijeničara prilikom čišćenja zuba ili pomoću paste za poliranje i izbjeljivanje zuba. Kada uklanjate mrlje, jednostavno otkrivate boju dentina tako što čistite caklinu od mrlja. Ovo može učiniti da zubi izgledaju bjelji, ali fizički ne mijenja boju zuba.

Zakažite termin. Većina stručnjaka preporučuje pregled zuba svakih 6 mjeseci – češće ako imate problema kao što je bolest desni. Tokom rutinskog pregleda, vaš dentalni higijeničar će ukloniti naslage naslaga koje ne možete očetkati ili obrisati koncem i potražiti znakove karijesa. Također će tražiti rane znakove oralnog karcinoma, istrošenost zbog škrgutanja zubima i znakove bolesti desni.

Bitno je da prva posjeta bude bezbolna i da se djeca upoznaju sa ordinacijom, aparaturom i metodama rada. Takođe je bitno animirati dijete i pridobiti njegovo povjerenje, kako bi svaki naredni put dijete rado dolazilo u ordinaciju. Roditelje treba podučiti kako da pravilno peru zube djeci, kako bi djeca poslije i sama nastavila pravilno održavati oralnu higijenu, koja je važan dio preventivne stomatologije. Preventivna stomatologija se također bavi očuvanjem zdravlja zuba, ali se fokusira na sprečavanje problema prije nego što se oni pojave. Redoviti pregledi, čišćenja i primjena fluoridnih tretmana mogu spriječiti nastanak karijesa i drugih problema s zubima. Pronađi dodatno informacije u https://drcavic.com/.

Tags: No tags

Comments are closed.